Równa czy rosnąca – jaka to rata?

Kredyty są obecnie ważnym narzędziem pozyskiwania pieniędzy. Jednak nie jest to wcale prosta procedura na pierwszy rzut oka. Wszystko wydaje się skomplikowane. Na szczęście nie wszystko jest takie straszne. Jeśli zapoznamy się ze wszystkim dokładniej, to okaże się, że łatwo można to zrozumieć. To co dla nas jako kredytobiorcy jest bardzo istotne to raty. Musimy je spłacać sukcesywnie, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób to będzie przebiegać. Raty będą coraz większe czy coraz mniejsze? To zależy od tego co zawiera Twoja umowa z bankiem.

Rata rosnąca – czyli jaka?

Inaczej mówiąc jest to tak zwana rata równa. Fakt, że w pierwszej chwili możemy się zastanowić czy to się nie wyklucza. Rosnąca a jednak równa – ale jak to? To co będzie się zmieniało, to tylko proporcje pomiędzy odsetkami, a częścią kapitałową. Na początku kredytobiorca spłaca głównie odsetki. Kapitał stanowi niewielką część. Natomiast z czasem sytuacja ulega odwróceniu. Wtedy spłacana jest już część kapitałowa, a odsetki są mniejszą częścią tej raty. Na końcu okresu kredytowania rata to niemalże sama część kapitałowa. Dlaczego więc nazywamy tę ratę rosnącą? Dlatego, że rośnie udział części kapitałowej w kolejnych spłacanych ratach.

Kiedy raty równe są dla nas korzystne ?

Rata rosnąca jest dla nas korzystna w kilku przypadkach. Przede wszystkim warto zdecydować się na nią wtedy, kiedy chcemy spłacać kredyt cały czas w równych ratach. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wysokiej zdolności kredytowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą uzyskać najkorzystniejszą dla siebie ofertę kredytu. Natomiast jeśli zależy nam na szybkiej spłacie zadłużenia, to nie jest to dobre rozwiązanie. Duże znaczenie ma również to, jakie koszty kredytu zdecydujemy się ponieść. Trzeba pamiętać, że odsetki są tu liczone od całej pożyczonej kwoty. Dlatego też koszty są wyższe, niż w przypadku kiedy zdecydujemy się na kredyt z ratami malejącymi. Jeśli nie przeszkadza nam taka sytuacja, to takie raty są zdecydowanie dla nas dobre. Ponadto na raty rosnące decydują się również osoby, które wysoko cenią sobie przewidywalność wydatków miesięcznych.
Tak naprawdę bez względu na to na jakie raty się zdecydujemy musimy rozważyć wszystkie kwestie za i przeciw i dostosować wybór do naszych wymagań. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie raty są najlepsze ? Wszystko zależy od tego, co danemu kredytobiorcy odpowiada najbardziej. Jest to kwestia indywidualna dla każdego klienta banku. A czy Tobie odpowiada rata rosnąca?

 

You may also like...