Konsument kredytowy

Mówią, że człowiek biedny nie ma kredytów, a bogaty je ma. I to zazwyczaj prawda. Bo nie wszystkich na kredyt stać. Oprocentowanie, formalności, spłata rat. To wysokie koszty. Najważniejsze są właśnie wspomniane już formalności. Jeśli decydujesz się na kredyt, to stajesz się kredytobiorcą.

Kim jest kredytobiorca?

Według formalnie przyjętych zasad jest to ta osoba, która bierze kredyt. Musi przygotować dla banku stosowne dokumenty i wywiązywać się z umowy kredytowej.

Jakie dane osobowe musimy podać ?

Przede wszystkim nasze imię, nazwisko i adres oraz dane do kontaktu, na przykład numer telefonu. Ponadto zazwyczaj potrzebny jest PESEL czy też imiona rodziców, numer dowodu osobistego i nazwa organu, który go wydał. Dodatkowo musimy dostarczyć informację o naszych bieżących zadłużeniach. W zależności od rodzaju kredytu, na który się decydujemy może być konieczne podanie celu, na jaki przeznaczone będą uzyskane środki.

Jakie są obowiązki kredytobiorcy ?

Na początku dostarczenie potrzebnych danych osobowych i dokumentów do banku. Później po uzyskaniu kredytu, obowiązkiem kredytobiorcy jest jego spłata. Osoba, która posiada zadłużenie musi wywiązywać się z podpisanej z bankiem umowy. W innym przypadku mogą pojawić się konsekwencje prawne, które zostały zawarte w podpisanej umowie kredytowej.

Co kredytobiorca powinien wiedzieć ?

Ważne jest to, że powinniśmy wiedzieć na co się decydujemy. Jeśli wybieramy konkretny rodzaj kredytu o jaki się ubiegamy, to warto zapoznać się z jego wadami i zaletami. Pomoże nam to rozwikłać nasze wątpliwości i dobrać taki rodzaj kredytu, który będzie dla nas najbardziej korzystny. Warto zapytać w konkretnym banku i skonsultować się z doradcą, który profesjonalnie wyjaśni nam, jak w wybranej placówce określone zostały zasady kredytowania. Ma to ogromne znaczenie, dlatego, że każdy bank ustala swoje zasady tak, aby przyciągnąć klienta i jednocześnie zarobić na swoich usługach.

Zdolność kredytowa

Co to takiego ? Jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty zobowiązania w zaplanowanym terminie spłat rat. Jest to niezbędny wymóg uzyskania kredytu. Jeśli chcesz uzyskać kredyt, a nie posiadasz zdolności kredytowej, to niestety nie ma możliwości uzyskania tego kredytu. Jest to konieczne, aby móc zostać kredytobiorcą. Dlatego też musimy dostosować kwotę, jaką chcemy uzyskać do naszych możliwości i skonsultować ją z bankiem, który określi czy może udzielić nam kredytu czy nie. To procedura, której nie można ominąć, jednak zapobiega nadmiernemu obciążeniu klienta banku.

 

You may also like...