Malejąca czy stała ? Czyli krótko o ratach
Często różne sytuacje życiowe zmuszają nas do tego, abyśmy zdecydowali się na kredyt. Są różne rodzaje kredytów, a do tego dochodzi fakt, że nawet kredyty tego samego typu mogą różnić się od siebie w zależności od banku. Ważne jest to, abyśmy znali podstawowe informacje na temat kredytów i wiedzieli na co się decydujemy podczas podpisywania umowy. Istotnym elementem dla nas w tej kwestii są również raty. Mówi się często o ratach rosnących, stałych czy malejących.
Rata malejąca – czyli jaka?
Jak sama nazwa mówi, jest to taka rata, która z czasem staje się coraz niższa. Na początku okresu kredytowania raty są najwyższe, a później stopniowo ich wysokość zmniejsza się. Jednak często mówi się o ratach stałych, co to ma ze sobą wspólnego?
Rata malejąca czy stała?
Jednym z najbardziej popularnych form spłaty kredytu jest stosowanie równych rat kapitałowych. Co to oznacza? Kwota na jaką podpisaliśmy umowę kredytową jest podzielona na takie same części. Poszczególne raty są spłacane w różnych odstępach czasowych. Są to właśnie raty kapitałowe. Dzięki takiemu podziałowi, wyliczanie kolejnych rat również jest prostsze i dużo łatwiejsze do odczytania dla kredytobiorcy. Dodatkowo nasz kredyt obarczony jest odsetkami. Są one liczone w odniesieniu do kwoty, jaka pozostała do spłaty. Im więcej spłacimy, tym nasze odsetki są mniejsze. Powoduje to, że jeśli do raty kapitałowej będziemy dodawać kwotę, którą stanowią odsetki, to z każdą ratą ta kwota będzie niższa. Dlatego też mówimy, że rata jest w takim przypadku malejąca, a nie stała.
Czy to jest najbardziej korzystna rata?
Okazuje się, że zależy dla kogo. Jeśli obawiamy się, że za kilkanaście lat kredyt będą musiały spłacać za nas nasze dzieci czy wnuki, to jest to dobre rozwiązanie. Raty będą niższe, a my nie obciążymy tak bardzo naszych krewnych. Ponadto jest to dobre zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy w przyszłości mieli trudniejszą sytuację finansową. Jednak największym minusem tego typu rat jest to, że bardzo obniżają naszą zdolność kredytową, ponieważ jest brana pod uwagę najwyższa kwota jaką będziemy musieli spłacić. Dlatego też udzielony nam kredyt nie będzie aż tak wysoki, jak mógłby być gdybyśmy zdecydowali się na inne rozwiązanie.
Mimo wszystko bardzo wiele osób decyduje się na taki rodzaj rat. Szczególnie ma to miejsce, jeśli kredyt jest zobowiązaniem długoterminowym. Jest to dla nas nie tylko wygodniejsze, ale daje możliwość planowania wydatków oraz komfort psychiczny, że rata jest za każdym razem niższa.
Najnowsze komentarze