Te zmiany w rozliczeniach musisz znać!

Każde biuro rachunkowe ma co roku nowe wyzwania, z którymi musi się zmierzyć. Kiedy wielkimi krokami zbliża się okres podatkowy, biura rachunkowe mają prawdziwe zatrzęsienie głowy.

Od 1 września 2019 roku wchodzą kolejne zmiany, paragon fiskalny, do którego przedsiębiorca będzie chciał uzyskać fakturę, musi zawierać NIP. Poza tym w latach 2019/20 planowana jest obniżka stawki PIT z 18 na 17%. Planowana obniżka stawki PIT ma wejść w życie w styczniu 2020 roku. Obecnie obowiązują dwa progi podatkowe, 18 i 32%. Ale w tym zakresie również szykują się zmiany, nastąpi wprowadzenie trzeciego progu podatkowego, który będzie wynosił 17%, czyli zamiast dwóch, będziemy mieć trzy progi podatkowe. Czy zyskają na tej zmianie podatnicy? Tak, podatnicy zaoszczędzą na tej obniżce o 1% od 400-850zł w skali roku.
Jak widać, podatki zmienią się na naszą korzyść.

Finanse, zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany!

Ministerstwo Finansów również pracuje nad nowym systemem certyfikacji zawodu księgowego. Planują również wprowadzić system doszkalania. Nie jest tu mowa o wszystkich księgowych, a tylko o tych, którzy oferują usługi w zakresie rachunkowości. Do zmiany przepisów Ministerstwo Finansów skłoniły napływające wnioski oraz ankiety, które mówią o znacznym spadku jakości usług w sektorze finansowym i księgowym. Deregulacja spowodowała spadek cen, a co za tym idzie tylko pozorną korzyść dla księgowych i biur rachunkowych. Liczne błędy w rozliczeniach, mogą ich kosztować dużo więcej niż zaoszczędzą oni na usługach profesjonalnego biura rachunkowego. Z planów resortu cieszą się nie tylko organizacje przedsiębiorców, ale i liczne środowisko akademickie, które w chwili studiów z rachunkowości, bankowości i finansów byliby na równi z osobami mającymi minimum kompetencji księgowych. Z raportu sporządzonego przez Ministerstwo Finansów wynika, że powrót do certyfikacji zawodu jest już niemal pewna. Przymusowa certyfikacja może oznaczać, wzrost cen usług biur rachunkowych. Bardziej powściągliwie wypowiada się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które czeka na szczegóły zmian. Według SKwP regulacja powinna być długotrwałym i kompleksowym zabiegiem.

Zmiany, które wejdą w życie już niedługo, zaskoczą na pewno nie jedno biuro rachunkowe, ponieważ będą musieli się szybko odnaleźć i dostosować, do wchodzących w życie przepisów.
Tak to już jest, że w dzisiejszym świecie jedyną stałą jest fakt, że wszystko cały czas się zmienia. Jak widać, na szczęście podatki także się zmieniają.

 

You may also like...