Zabezpieczenia dokumentów przed fałszerstwem, niszczarki do dokumentów

Istnieje bardzo wiele form zabezpieczenia dokumentu przed sfałszowaniem. Różne techniki są stosowane w zależności od rodzaju dokumentu oraz tego jak silne zabezpieczenie jest konieczne.

Zabezpieczenia dokumentów przed fałszerstwem mogą występować w podłożu drukowym, a także mogą dotyczyć zastosowanej techniki druku. W celu ochrony stosuje się także specjalne farby oraz grafiki. Do popularnych rozwiązań należy między innymi znak wodny, a także włókna zabezpieczające, czy nitka zabezpieczająca. Możliwe jest również wykorzystanie zabezpieczeń chemicznych, które chronią dokument przed usuwaniem lub zmienianiem znajdujących się na nim zapisów, na przykład przy próbie użycia rozpuszczalników na papierze powstają barwne, nieusuwalne plamy wskazujące na próbę fałszerstwa.

W przypadku ważnych dokumentów często konieczne jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie przed fałszerstwem i przechowywanie, ale również skuteczne niszczenie. W tym celu należy stosować odpowiednie niszczarki do dokumentów, które gwarantują, że treść dokumentu nie zostanie odtworzona, a znajdujące się w niej informacje nie trafią w niepowołane ręce.

You may also like...