Podpis odręczny i podpis elektroniczny – różnice prawne

Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił na wprowadzenie wielu rozwiązań, które znacznie przyspieszają załatwienie wielu spraw, zmniejszają koszty i ułatwiają prowadzenie działalności. Można do nich z pewnością zaliczyć podpis elektroniczny.

Bezpieczny podpis elektroniczny to rozwiązanie, które opiera się na szeregu różnych zabezpieczeń, gwarantujących jego autentyczność. Wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach, także w sprawach urzędowych, czy w przypadku dokumentacji medycznej. Jednocześnie jest stosowany również do podpisywania faktur, umów oraz innych tego typu dokumentów, które następnie mogą zostać wysłane drogą elektroniczną.

Innym rozwiązaniem jest podpis odręczny. Można go złożyć przy pomocy różnego rodzaju czytników i tabletów. Jest to podpis odręczny złożony przy pomocy urządzenia elektronicznego w taki sam sposób w jaki robi się to na papierze. Dodatkowo urządzenie elektroniczne może zebrać różne dane na temat tego podpisu, np. silę nacisku na czytnik. Takie informacje są charakterystyczne dla konkretnej osoby, z tego powodu podrobienie podpisu staje się bardzo trudne.

You may also like...