Jak obliczyć wysokość rat kredytu?
Banki i inne instytucje finansowe, które pożyczają pieniądze mają bardzo rozbudowaną ofertę kredytową. Przeciętny człowiek jest w stanie się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza gdy w grę wchodzą trudne pojęcia z branży finansowej. Mało kto bowiem biegle operuje tym językiem i jest w stanie bez zawahania wyjaśnić czym jest oprocentowanie nominalne a co to takiego rzeczywista roczna stopa oprocentowania i dlaczego jedno nie równa się drugiemu. W przypadku gdy konieczne staje się sięgnięcie po kredyt czy pożyczkę najlepiej by było korzystać z wiedzy doświadczonego doradcy finansowego, zwłaszcza w sytuacji pokaźnego kredytu, jednak nie ma co ukrywać, że jest to kolejny wydatek.
Co składa się na koszt kredytu?
Biorąc pożyczkę trzeba być pewnym tego, że starczy zasobów finansowych na jej spłatę. Należy pamiętać także o tym, że do oddania będzie więcej pieniędzy niż się pożyczy. I nie wynika to tylko z narzucenia odsetek. Odsetki to jedna część, bardzo ważna. Wysokość odsetek regulowana jest przepisami prawnymi. Oprócz odsetek w grę wchodzą także i dodatkowe koszty kredytu. Klient, zanim podpisze umowę o kredyt czy pożyczkę musi zostać dokładnie poinformowany co do tego, ile pieniędzy będzie musiał zwrócić. Istotną w tej kwestii wartością jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania.
Spłata jednorazowa czy rozłożenie płatności na raty?
W przypadku pożyczek na niewielkie kwoty przeważnie ustala się jedną płatność zwrotną. Gdy w grę wchodzi większa kwota pieniędzy, wówczas najlepszą opcją jest płatność ratalna, która umożliwia rozbicie całego zobowiązania finansowego na mniejsze kwoty. Wszystkie kwestie dotyczące spłaty zadłużenia powinny zostać ujęte w umowie. Czy da się jednak w jakiś sposób przeliczyć wartość kredytu i wysokość rat przed podpisaniem zobowiązania pożyczkowego? Pomocny w tym może okazać się kalkulator kredytowy. Bezpłatne narzędzie jakim jest kalkulator kredytowy pozwala na to by w kilka chwil przeliczyć wysokość rat do spłaty w określonych odcinkach czasu. Inna wysokość rat będzie przy założeniu terminu płatności na dwa lata, a inna przy rozłożeniu tego samego kredytu na pięć lat. W kilka chwil można zyskać obraz tego, jak przebiegać będzie płatność. Dzięki takim informacjom można sprawdzić, czy będzie się w stanie udźwignąć wybrane zobowiązanie finansowe i która z proponowanych pożyczek okaże się najlepsza. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można wybrać optymalne rozwiązanie, które poprawi sytuację finansową i nie spowoduje dodatkowych problemów.
Najnowsze komentarze