Jak weselić się, to na całego! Ile zapłacimy za ślub w 2019 roku?

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez was dzień waszego ślubu i wesela? Ślub i wesele wiążą się od zawsze z wysokimi wydatkami. Okres przed weselny jest szczególnie ciężki dla par dopiero wkraczających w dorosłe, niezależne życie. Koszty wesela i ślubu są zawsze wysokie, a zdolności finansowe młodych nie pozwalają na zbyt wiele.

Wiele młodych ludzi planujących wesele, ma w zapleczu marzenia o swoim mieszkaniu, ukończeniu studiów i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Jednak to wszystko często nie idzie ze sobą w parze. Niskie pensje i wiele wydatków przed weselnych nie pomaga na odłożenie chociaż małej sumy pieniędzy. Teraz częstym zjawiskiem wśród młodych jest ślub i skromne przyjęcie weselne tylko dla najbliższych osób, często obiad w restauracji z deserem, bez orkiestry i tak zwanej pompy. Inni zaś nie mogą powstrzymać się przed hucznym przyjęciem na 150 osób i tańcami do białego rana. Co wybrać? Skromne wesele po kosztach, czy drogie wesele z orkiestrą i hordą gości? Najlepszym sposobem jest znalezienie kompromisu pomiędzy tymi dwoma opcjami.

Organizacja jest kluczem do wszystkiego!

Priorytetem przy organizacji wesela jest, oczywiście uzgodnienie z księdzem daty ślubu i dopasowanie jej do przyjęcia w Sali weselnej. Często, już te początki okazują się ciężkie. Kalendarze z rezerwacjami z wyprzedzeniem sali weselnej doprawiają nas o zawrót głowy. Jednak z doświadczenia wiem, że najlepszą opcją jest wybranie kilku sal weselnych, oczywiście takich które kojarzymy i sprawdzanie po kolei. Nie można nastawiać się na jedną opcję, gdyż w większości przypadków i tak kończy się to fiaskiem. Gdy mamy wstępnie zarezerwowaną salę, mniejszą lub większą, w zależności od planowanej liczby gości, możemy zacząć spisywać listę gości, których chcemy ugościć na naszym przyjęciu weselnym. Na samym początku ustaleń związanych z salą weselną, podajemy orientacyjną liczbę gości, nie konkretną ponieważ nie wiemy ile osób odmówi nam przybycia na naszą uroczystość. Kiedy już wszystko mamy wykalkulowane, udajemy się na drugie spotkanie z menagerem sali weselnej i informujemy na ile osób planujemy wesele. Wtedy po wcześniejszym zapoznaniu się z ofertą weselną możemy wstępnie obliczyć kosztorys za wynajem sali wraz z menu wesela. Pamiętajmy żeby dokładnie dogadać warunki przyjęcia weselnego, alby nic nie zaskoczyło nas w dniu ślubu lub po, gdy trzeba będzie uregulować rachunek. Ważnym punktem jest opłacenie korkowego, zamówienie dodatkowych dekoracji sali, wynajęcie napisu podświetlanego czy dodatkowych atrakcji dla gości takich jak: czekoladowa fontanna.
To wszystko sprawia, że koszty wesela potrafią być naprawdę wysoki.

Najbezpieczniejszym sposobem, na to by nic nie pominąć jest rozpisanie dokładnego planu działania. Wydatków niezbędnych, dodatkowych i kalendarza regulowania należności.

Pamiętajmy również, że koszty ślubu cywilnego i kościelnego konkordatowego różnią się od siebie, ślub cywilny jest to tańsza z wersji, ponieważ opłata wynosi 84zł. Kwestia ślubu kościelnego to zdecydowanie bardziej złożony temat i zależny od działania konkretnej parafii. Trudno jest wskazać konkretną kwotę, ale są to widełki od 200-1000 złotych. Małżeństwo musi kosztować swoje.

Sala weselna to zdecydowanie, największy wydatek. Najczęściej widełki cenowe zaczynają się od 150-350 zł za osobę. Średnio jest to ok. 200 zł za osobę. Ceny tortów wahają się od 250-500zł. Wszystko zależy od wielkości i dekoracji tortu. Ile kosztuje alkohol na wesele?
Standardowo przyjmuje się, że na osobę przypada 1 butelka wódki. Zatem to koszt 25zł na osobę. Zależy to także od gatunku wódki.

Bez dobrej muzyki nie ma zabawy, więc dobry zespół weselny lub DJ są sprawą bez której się nie obędzie. O organizacji muzyki na nasze przyjęcie weselne musimy pomyśleć odpowiednio wcześnie, gdyż o dobry zespół jest trudno. Na rynku muzycznym jest wielu amatorów grających na niskim poziomie, a na naszym weselu musi grać ktoś, kto porwie gości do tańca. Ceny zespołów wahają się od 2500 zł do nawet 6000. Jeśli nie stać nas na zespół lub wolimy muzykę klubową zdecydujmy się na DJ-a. Jest to świetna alternatywa dla typowego tradycyjnego wesela, a gwarantuję, że zabawa będzie na pewno udana. Nie zapomnijmy jednak o dokładnym sprawdzeniu portfolio naszego usługodawcy i spotkaniu w celu ustalenia szczegółów.

W końcu przychodzi czas na nasze stroje. Na piękną suknię ślubną prosto z salonu trzeba przygotować kwotę od 2000-5000 zł.
W zależności od rodzajów koronki, aplikacji, dodatków i kosztu przeróbek. Na elegancki garnitur lub frak musimy wydać od 1500-2500 zł. Nie jest to mała suma, ale to jedyny dzień w naszym życiu, wart tych pieniędzy. Kolejnym wydatkiem jest fryzjer i makijażystka, których ceny są zależne od salonu ale wahają się od 100-350 zł.

By uwiecznić ten piękny i wyjątkowy czas, pomyślmy o dobrym fotografie i kamerzyście. To jedyny moment w naszym życiu, w którym przysięgamy ukochanej osobie. Ceny uwiecznienia naszej przysięgi i szampańskiej zabawy wynoszą od 1000-3000 zł.

Po powyższym rozległym opisie, zaledwie cząstkowej ilości kosztów, myślę, że wielu z was zastanowi się nad szukaniem oszczędności, aby nie popłynąć z organizując ślub. Gdy tylko chcemy możemy chodź w małym stopniu zaoszczędzić wykonaniem samemu kompozycji kwiatowych na stoły czy udekorowaniem własnoręcznie sali. Jednak prawdą jest to, że ślub to nie jest mały wydatek i należy się do niego dobrze przygotować. Małżeństwo to w końcu sztuka kompromisów!

 

You may also like...