Czym jest kredyt hipoteczny i dla kogo?

Marzenie o własnym mieszkaniu czy domu towarzyszy większości z nas. Niestety, najczęściej jedyną możliwością, aby zdobyć swoje własne mieszanie czy dom to wziąć kredyt hipoteczny. Czym on jest i kto może się o taki kredyt starać? Jak go zdobyć?

Kredyt ten, potocznie nazywany hipoteką to nic innego, jak kredyt zaciągany pod zastaw nieruchomości. Bank pożycza nam dość wysoką kwotę, a jako zabezpieczenie i zapewnienie, że jesteśmy w stanie spłacić taki kredyt musimy w księgach wieczystych jako właściciela nieruchomości wykazać bank. Taki stan rzeczy będzie towarzyszyć nam tak długo aż uda się spłacić całość zadłużenia. Dopiero wówczas, gdy zdołamy spłacić cały kredyt będziemy mogli stać się pełnoprawnymi właścicielami swojego domu czy mieszkania.

Kredyt hipoteczny to zwykle doskonale rozwiązanie dla większości z nas. Niezbędna do zakupu nieruchomości wysoka suma pieniędzy w krótkim czasie trafia na konto sprzedającego, a my zyskujemy prawa do wybranego domu czy lokalu i możemy bez najmniejszych przeszkód w nim zamieszkać. Dzięki temu, że oprocentowanie takiego kredytu jest znacznie niższe niż jest to np. w przypadku kredytów gotówkowych, w rzeczywistości nie musimy oddawać znacznie więcej niż pożyczyliśmy. Raty kredytu również są w naszym zasięgu, ponieważ okres spłaty kredytu rozłożony jest na wiele lat, a tym samym można raty znacząco zmniejszyć. Dzięki temu za cenę comiesięcznego wynajmu mieszkania możemy dokonać zakupu wybranej nieruchomości i cieszyć się z własnego domu. To największa zaletą, przez którą większość osób rezygnuje z wynajmowania mieszkania czy domu i podejmuje decyzję o jego zakupie.

Chcąc starać się o kredyt hipoteczny musimy wiedzieć, że nie jest on w zasięgu każdego z nas. Przede wszystkim musimy mieć stale źródło dochodów, najlepiej w oparciu o umowę o pracę. Warto również zadbać o pozytywna historię kredytową. Można np wziąć w banku niewielki kredyt gotówkowy i spłacić go w kilku ratach, a dla banku staniemy się bardziej wiarygodni. Ponadto, aby starać się o taki kredyt trzeba posiadać odpowiedni wkład własny. Jest to zwykle określona kwota, będąca procentem od ceny całej nieruchomości. Zdaniem analityków bankowych wkład własny świadczy o tym, że jesteśmy w stanie uzbierać i zaoszczędzić pewną kwotę, bądź zdobyć ją w jakiś sposób, a także odpowiedzialnie wykorzystać. Dodatkowo, dzięki temu nie musimy zaciągać aż tak wysokiej pożyczki w banku, bowiem za znacznie niższy kredyt otrzymamy swoją wymarzoną nieruchomość, dopłacając z wkładu własnego.

 

You may also like...