Nie taki PIT straszny, jak go malują!

Z roku na rok rozliczenie roczne staje się coraz prostsze. Co roku zwiększa się liczba podatników korzystających z elektronicznego rozliczenia rocznego PIT. Rok 2019 przyniósł nam udogodnienie, w którym część podatników nie musi samodzielnie sporządzać zeznań rocznych. Ministerstwo finansów poszło o krok dalej, wprowadziło innowacyjną usługę Twój e-PIT. Pozwala to na złożenie deklaracji podatkowej sporządzonej przez urząd skarbowy, przez Internet. Zatem rozliczenie za rok 2018 było możliwe w formularzach PIT-37 oraz PIT-38.

Nowe zawsze jest obce.

Zapewne teraz zastanawiasz się na czym polega usługa Twój e-PIT? Usługa polega na tym, że KAS(Krajowa Administracja Skarbowa) wypełnia zeznanie roczne za podatnika w wersji elektronicznej, następnym krokiem jest udostępnienie podatnikowi do wglądu z możliwością uzupełnienia. Podatnik dostaje dostęp do portali podatkowego, gdzie ma możliwość zmian, rozliczyć ulgi, wskazać lub zmienić organizację użytku publicznego, na rzecz której przekazuje 1% podatku. Jeżeli jednak podatnik nic nie zrobi z wypełnionym przez KAS zeznaniem, zostanie ono zaakceptowane.
Pamiętaj, że aby KAS wypełnił Twoje zeznanie podatkowe roczne, nie musisz składać żadnych wniosków, jest to robione automatycznie. Każde zeznanie roczne jest składane za każdego podatnika, który rozlicza się w formularzu PIT-37 i PIT-38.

Teraz bez wizyty w urzędzie i płacenia biurom rachunkowym możesz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dotąd jak dostawałeś PIT od swojej firmy, musiałeś trudzić się nad skomplikowanymi formularzami. Teraz Ministerstwo finansów wyszło wszystkim podatnikom naprzeciw i nie dość, że rozlicza nas Krajowa Administracja Skarbowa, to jeszcze możemy swoje zeznanie złożyć przez Internet. Jest to niemałe ułatwienie dla wielu osób, które co roku borykały się z tym samym problemem rozliczeniowym. W tej chwili nie musisz martwić się już o swoje finanse. Biura rachunkowe nie są Ci już potrzebne do rozliczania zeznań podatkowych, a Twoje finanse są pod stałą kontrolą.

Jak rozliczyć się z e-PIT? Na konferencji prasowej urzędnicy Ministerstwa Finansów dokładnie zaprezentowali jak należy rozliczyć się za pomocą e-PITu. Logujemy się przy pomocy numeru PESEL, kwoty przychodu z poprzedniego rozliczenia (roku 2017 )oraz przychodu za rok 2018 z jakiegokolwiek PIT otrzymanego od pracodawcy. Jeżeli mamy kilku pracodawców, to każdy powinien działać. Następnie dodajemy ulgi i sprawdzamy dokładnie czy wszystko się zgadza. Cała procedura trwa nieco ponad 5 minut jest prosta i przejrzysta, a my jesteśmy spokojni, że nasz PIT został wysłany. Jeśli nie mamy jeszcze żadnego PITu od pracodawcy, możemy zalogować się na swój profil, przez profil zaufany. Kto może skorzystać z usługi e-PIT? Zdecydowana większość polaków, osoby które pracują na etacie, mają umowę o dzieło lub zlecenie.

 

You may also like...