Szybcy i wściekli miejskich taryf!

Warkot silnika, zapach spalin i paliwa, pisk opon. Miłość do samochodów i motoryzacji albo ma się od małego albo nie ma jej się wcale. Dlatego normalnym jest, że kiedy człowiek dorasta i nadal ma w sobie tak silne zamiłowanie do motoryzacji, zaczyna zastanawiać się jak zostać kierowcą i to może jeszcze w dodatku na pełen etat. Kiedy już zdamy nasze umiłowane prawo jazdy, dorobimy się pierwszego samochodu i nadal chcemy z samochodami wiązać nasze życie zawodowe, nadchodzi czas wyboru:
taksówki? Czy może Uber?

Życie kołem się toczy

W dzisiejszych polskich miastach, kiedy decydujemy się na szybką podwózkę na peron, na miasto, czy do znajomego, mamy standardowo dwa wybory – taksówka i uber.
Jedne oraz drugie mają plusy i minusy, które postaram się tutaj wypunktować.

Ceny taryf taksówki zależna jest od korporacji taksówkarskiej, która działa na danym rejonie.
W skład tej opłaty wchodzą dwie części – za wejście do taxi oraz za przejechane kilometry.
Raczej we wszystkich większych miastach w Polsce opłata za wejście do taksówki wynosi od 5 do 10 złotych.
Cena za przejechane kilometry zależy od pory dnia. Logicznym jest, że taryfa nocna, to droższa taryfa. Jeśli chodzi o taryfę dzienną, to w polskich miastach płacimy od 1, 60 zł do nawet 3, 50 zł za kilometr. Jazda taksówką o wiele bardziej opłaci nam się kiedy będziemy wracać z koncertu, festiwalu, ogólnie wtedy kiedy panują godziny szczytu i ruch jest spory. Dlaczego? Zaraz to wyjaśnię.

finanse – gdzie lepsze?

Alternatywą dla taksówek jest uber. Jest to platforma dzięki której umożliwiony jest wygodny i komfortowy kontakt pomiędzy kierowcami, a pasażerami. Jeśli w naszym mieście działa już mobilna aplikacja ubera, to transport możemy zamówić wprost z tejże aplikacji.
Aplikacja ustala naszą lokalizację i kieruje do nas najbliższego kierowcę. Kiedy kierowca przyjmie nasz kurs, otrzymujesz powiadomienie. Wyświetla się numer rejestracyjny i typ samochodu, imię kierowcy oraz szacowany czas dojazdu na miejsce docelowe.
Korzystanie z ubera jest bardzo wygodne, ponieważ aplikacja jest powiązana z naszą kartą płatniczą. Wszystko dzieje się elektronicznie, więc nie ma stresu jeśli chodzi o resztę, niewystarczającą gotówkę, czy tego typu przykre niespodzianki.

Jak zostać kierowcą ubera? Wystarczy wejść na stronę korporacji i podążać za wskazówkami. Rejestracja wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.
Jedynym minusem Ubera jest to, że kiedy nadchodzą godziny szczytu i zainteresowanie przewozem na danym terenie gwałtownie wzrasta, to korporacja może zastosować mnożnik za wzmożone zainteresowanie. Jak to działa w praktyce? Trywialnie mówiąc, jeśli jest ruch to po prostu zapłacisz więcej. Kierowca Ubera będzie bardziej zadowolony z takiej sytuacji, ale pasażerowi pewnie trochę mniej.
Dlatego to taksówki są bardziej opłacalne jeśli chodzi o poruszanie się po mieście w godzinach szczytu. Jeśli zaś chodzi o czas, kiedy tego ruchu nie ma, to lepszym wyborem będzie skorzystanie z ubera.

 

You may also like...