Jaki rodzaj pożyczki jest najlepszy dla Twojego gospodarstwa?

Przez ostatnie lata, pogoda jest coraz bardziej nieprzewidywalna i kapryśna. Susze na początku wiosny, ulewne deszcze przed żniwami – to wszystko czynniki, które sprawiają, że dzisiejszy rolnik jest coraz bardziej narażony na bankructwo. Bo wszystko zależy tak naprawdę od pogody. Gospodarz troszczy się o ziemię i plony co roku z takim samym pietyzmem i kunsztem, a wszystko i tak definiują warunki atmosferyczne.
Co zrobić jeśli widzimy, że nasze gospodarstwo zaczyna podupadać? Potrzebne są dodatkowe pieniądze – to pewne. Ale gdzie i jaki kredyt zaciągnąć, żebyśmy nie stracili oprócz plonów, jeszcze naszego dobytku?

Mierz dwa razy, tnij raz

Stara maksyma samurajów świetnie oddaje w jaki sposób należy podejść do pożyczek dla rolników. Porównywać oferty należy sumiennie i ze sporą dawką uwagi, lecz kiedy już zdecydujemy się na konkretną ofertę i warunki też będą przejrzyste, należy chwycić byka za rogi. Jeśli chodzi o rodzaje kredytów dla rolników, to najbardziej powszechne są dwa rodzaje:
kredyty obrotowe dla rolników oraz kredyty preferencyjne dla rolników.
Który jest jaki? Już wyjaśniamy.
Kredyt obrotowy, jest to kredyt przeznaczony na finansowanie bieżącej przedsiębiorstwa. Kredyt ten pozwala utrzymać płynność finansową gospodarstwa, czyli innymi słowy, wiążemy koniec z końcem. Oprocentowanie różni się jeśli chodzi o to, gdzie go zaciągniemy.
Obecnie banki ścigają się w swoich ofertach dla rolników, dlatego warto sprawdzić najpierw oferty, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Kredyt preferencyjny jest kredytem, który udzielany jest na korzystniejszych warunkach niż te które obecnie panują na rynku. Preferencyjne warunki dotyczą zazwyczaj wysokości oprocentowania, rat albo na przykład dopłata z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Kredyt preferencyjny nie jest klasycznym kredytem konsolidacyjnym czy gotówkowym, dlatego jeśli rolnik chce, musi spełniać specjalistyczne wymagania, które prawie co roku ulegają zmianie. Żeby dowiedzieć się czy takowy kredyt przysługuje danemu rolnictwu, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego doradztwa dla rolników.

Zarówno kredyty obrotowe dla rolników, jak i kredyty preferencyjne dla rolników są świetnym rozwiązaniem jeśli potrzebny jest dodatkowy zastrzyk gotówki, który sprawi, że gospodarstwo, uprawa, hodowla, czy rola, znów zacznie prosperować.
Na gospodarce stoi tak naprawdę cały świat, dlatego tak ważne jest dbanie o spuściznę naszych ojców, dziadów i pradziadów.

 

You may also like...