O czym trzeba pamiętać zaciągając kredyt?

Każdy, kto chciałby ubiegać się o kredyt musi wiedzieć, że nie jest to darmowa pożyczka. Czasem zdarzają się nam sytuacje, kiedy bardzo potrzebujemy dodatkowej gotówki. Jeśli nie posiadamy wystarczających środków na swoim koncie bankowym czy też lokacie, zmuszeni możemy być do pożyczenia pieniędzy. Gdzie i jak pożyczać?

Najwygodniejszą pożyczka może okazać się ta, której udzieli nam bliska osoba. Zwykle taka pożyczka jest darmowa i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych kosztów, które musielibyśmy ponieść. Zwykle bliskie osoby oczekują od nas jedynie tego, byśmy spłacili kwotę pożyczoną, bez dodatkowych odsetek. Jednak nie zawsze udaje nam się znaleźć w rodzinie kogoś, kto dysponuje potrzebną nam kwotą i jest w stanie wspomóc nas finansowo. W takim wypadku możemy być zmuszeni do tego, by zaciągnąć kredyt. Trzeba mieć przy tym jednak świadomość, że każda pożyczka udzielana przez bank czy firmę pożyczkową zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami takiego pożyczania, a w zależności od zaoferowanych warunków, koszt kredytu może być różnej wysokości.

Wszystkie kredyty, jakie udzielane są przez banki posiadają swoje oprocentowanie. Wartość określana mianem RRSO stanowi realną kwotę, jaką każdego roku będziemy musieli uiszczać w ratach do banku w zamian za udzieloną pożyczkę. Choć najczęściej instytucje bankowe oferują nam kredyty, w których wysokość RRSO nie przekracza nawet 20% to jednak wysokość odsetek, jakie spłacamy w każdej racie naszego kredytu potrafi być zaskakująco wysoka. Jeśli zaś chodzi o firmy pożyczkowe, to w ich przypadku wartość RRSO może być znacznie wyższa. Jednak szansa na to, że otrzymamy kredyt w takiej firmie jest ogromna, podczas gdy banki często odrzucają nasze wnioski z różnych powodów. W przypadku firm pożyczających pieniądze najczęściej wszystkie te powody nie mają większego znaczenia. Jednak wyższy koszt kredytu jest w tym wypadku ceną, jaką musimy zapłacić za tą wygodę.

Każdy, kto chce podjąć się pożyczania pieniędzy w banku lub firmie pożyczkowej powinien najpierw zastanowić się, jaką kwotę rzeczywiście potrzebuje. Jeśli kwota pożyczki będzie znacznie wyższa od naszych realnych potrzeb możemy narazić siebie na konieczność spłacania dużo wyższych kosztów zaciągnięcia takiego kredytu niż jest to konieczne. Z tego też powodu warto rozsądnie podejść do kwestii zaciągania pożyczki i nie pozwolić sobie na zbyt dużą utratę pieniędzy poprzez oddawanie do banku o wiele wyższej kwoty, niż sami pożyczyliśmy.

You may also like...