Jak obliczyć wysokość rat kredytu?

Koszt kredytu to wartość, która wielu osobom spędza sen z powiek. Biorąc pożyczkę z banku albo innej instytucji, nie każdy tak naprawdę zastanawia się nad tym, ile będzie musiał oddać. Procentowe wartości zamieszczone na ofertach to dla niektórych czarna magia. Tymczasem warto się z tymi procentami dokładnie zapoznać, w przeciwnym razie po czasie może pojawić się zdziwienie wysokością poszczególnych rat oraz tym, ile tak na prawdę w całości kredyt kosztował.

Co składa się na koszt kredytu?

Całościowy koszt kredytu to suma wielu czynników. To, ile trzeba będzie bankowi oddać zależy między innymi od wysokości samej pożyczki jednak nie jest to jedyna wartość. Poza kwotą bazową istotną rolę odgrywa także wysokość odsetek, jak również wszelkie koszty dodatkowe związane z obsługą kredytów. Im wyższe oprocentowanie i im wyższe koszty, tym raty kredytu będą większe. Planując pożyczkę warto odpowiednio przemyśleć kwestię spłacania rat. Można zdecydować się na raty równorzędne lub malejące. Od własnej sytuacji finansowej należy uzależnić model płatności ratalnej. Warto także wykorzystać kalkulator rat kredytowych.

Gdy zaczyna brakować pieniędzy na spłatę

Czasem drobne zdarzenie losowe może spowodować trudności w regularnej spłacie zaciągniętego zobowiązania finansowego. Przeważnie w umowie są ujmowane dodatkowe koszty związane z nieregularną spłatą zadłużenia. Gdy pojawią się trudności z regularnym oddawaniem pieniędzy, to warto spróbować poprosić o zawieszenie spłaty kredytu na przykład na okres jednego miesiące. Jeżeli to się nie uda, to wiele osób bierze kolejną pożyczkę i w ten sposób bardzo szybko nakręca się spirala zadłużenia. Gdy człowiek ma na głowie kilka kredytów, to wysokość poszczególnych rat może na prawdę przytłaczać. Kalkulator rat kredytowych pomoże w obliczeniu wartości poszczególnych rat przy różnych wariantach kredytów.

Zamiana kilku kredytów w jeden

Aby zatrzymać spiralę zadłużenia trzeba doprowadzić do sytuacji, w której raty będą takiej wysokości, że spokojnie będzie można je spłacać. Jest na to kilka sposobów. Warto rozważyć dodatkowe zatrudnienie, aby zwiększyć miesięczne wpływy na konto. Powinno to się wiązać także z obniżeniem wydatków domowych do niezbędnego minimum. Zamiast kupować kawę codziennie na mieście w drodze do pracy można w małym termosiku wziąć ją z domu. Czasem pomocny może być także kredyt konsolidacyjny, który z kilku większych rat zrobi jedną mniejszą, jednak nie ma nic za darmo. Takie dodatkowe zobowiązanie będzie rozciągnięte na wiele lat.

You may also like...