Dlaczego Polacy się zadłużają?

Każda większa inwestycja w większości gospodarstw domowych wiąże się z dużym problemem. Najczęściej nie posiadamy wystarczających środków finansowych na swoim koncie do tego, by można było bez najmniejszych problemów podjąć się dowolnej inwestycji. Najczęściej zmuszeni jesteśmy do tego, by odkładać pieniądze przez długi czas bądź się zapożyczyć.

Szacuje się, że blisko 80% Polaków spłaca jakiś kredyt. Czasem są to mniejsze kredyty gotówkowe, zaciągane najczęściej na nieco mniejsze inwestycje, jednak wiele spośród tych kredytów to również olbrzymie pożyczki na mieszkania. Uważa się, że blisko połowa naszych rodaków ma kredyt hipoteczny, zaciągnięty na zakup własnego mieszkania czy domu. Dane te są zatrważające, bowiem jest to najszybszy sposób na to, by z naszych kieszeni w ogromnych ilościach umykały pieniądze. Dlaczego?

Każdy kredyt, oprócz kwoty samej pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest przede wszystkim prowizja za udzielenie kredytu, dodatkowe oprocentowanie, ale również odsetki kredytowe. Te ostatnie najczęściej stanowią największy koszt całego kredytu. Zdarzają się bowiem takie pożyczki, zwłaszcza dotyczy to kredytów gotówkowych, kiedy spłacane odsetki są znacznie wyższe niż kapitał, który mamy do spłaty. Oznacza to, że w całym rozrachunku oddajemy często nawet jeszcze raz tyle, ile pożyczyliśmy. Nie trudno więc policzyć, że gdybyśmy te kwoty odkładali, zbierali na swoje przedsięwzięcia, moglibyśmy kupić dwa razy więcej. Dlaczego więc nie decydujemy się na to?

Kredyty mają wielką zaletę. Pozwalają nam na podjęcie się danego przedsięwzięcia bez konieczności oczekiwania. Po podjęciu decyzji o chęci np. zakupu samochodu, który to samochód dodatkowo potrzebujemy niemal natychmiastowo nie musimy już czekać wiele miesięcy czy lat, aby na taki pojazd uzbierać wymaganą kwotę. Po prostu zaciągamy pożyczkę i kupujemy pojazd, zaś kwota zaciągnięta jest spłacana w mniejszych ratach przez nawet kilka lat. Należy jednak pamiętać, że prócz samego kapitału w przeciągu tych lat spłacamy również niebagatelne odsetki kredytowe. Z tego względu warto najpierw zastanowić się, jak duży kredyt jest nam potrzeby i czy istnieje szansa na inne zdobycie niezbędnych środków, niż zadłużanie się. Prócz kilka zalet, kredyty mają również swoje wady, których zawsze powinniśmy być świadomi. Dzięki temu nie damy się zaskoczyć i bezpiecznie podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu lub zrezygnujemy z tego, by stopniowo uzbierać wymaganą kwotę.

 

You may also like...