Jak pozbyć się długów?

Na pytanie o to, jak nie mieć długów jest prosta odpowiedź – wystarczy nie zaciągać żadnych zobowiązań finansowych. O ie w teorii brzmi to bardzo prosto, o tyle w praktyce już takie nie jest. W życiu lubią pojawiać się sytuacje nieprzewidziane, które generują dodatkowe koszty. Wówczas naturalnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki, zwłaszcza jeżeli nie można liczyć na pomoc finansową od najbliższych.

Jakie kredyty zaciągane są najczęściej?

Jednym z najczęstszych, a zarazem najpoważniejszych zobowiązań finansowych jest kredyt celowy na zakup mieszkania. Jest to przeważnie suma opiewająca na kilkaset tysięcy złotych, a czas spłaty tego zobowiązania rozłożony jest na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Aby dostać zgodę na takie zobowiązanie, trzeba mieć dobrą sytuację finansową. Banki oceniają zdolność kredytową chociażby przez pryzmat posiadania stałego zatrudnienia czy też wysokości comiesięcznej pensji. Również bardzo popularne są inne kredyty, o wiele mniejsze. Znajdują się one na zupełnie przeciwnym biegunie niż kredyt na mieszkanie. Chodzi mianowicie o kredyty konsumenckie. To one powodują problematyczne zadłużenie ponieważ często są zaciągane zupełnie bez najmniejszej refleksji. Jedne czy nawet dwa kredyty jednocześnie do spłaty to jeszcze nie koniec świata, pod warunkiem że jest odpowiednie zaplecze finansowe pozwalające sprostać takim zobowiązaniom. Jednak jeżeli ktoś żyje na kredyt, to dłuższa niedyspozycja, choroba czy inne zdarzenie losowe może spowodować brak możliwości spłaty kilku lat. Wówczas zadłużenie szybko urośnie i stanie się poważnym problemem.

Jak zmniejszyć zadłużenie?

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się pojęcie niezależności finansowej. W największym skrócie – chodzi o to, aby wypracować taką sytuację materialną by być zupełnie niezależnym od banków i mieć odpowiednio duże zaplecze finansowe, które pozwoli jeszcze w pełni sił przejść na emeryturę. Dla wielu wydaje się to być utopią, jednak trochę wysiłku i cel taki może okazać się zupełnie realny. Przede wszystkim trzeba jednak wyjść z posiadanych zobowiązań finansowych i nie zaciągać przy tym nowych. Kilka miesięcy czy też kilka lat życia z zaciśniętym pasem zaowocuje w przyszłości o wiele lepszą sytuacją finansową. Dodatkowe źródło zarobku też jest ważne. Pozwoli ono szybciej spłacić kredyty i zmniejszyć zadłużenie. Od sytuacji finansowej zależy bardzo wiele, dlatego z całych sił warto starać się o to, by domowy budżet był przez cały czas w jak najlepszej kondycji.

 

You may also like...