Handel od prehistorii do dziś.

Handel stanowi o sile danej gospodarki jak i zwiększa dobrobyt danego społeczeństwa. Obecnie nie wygląda on już tak jak kiedyś, ale odgrywa równie ważną rolę co kiedyś. Dlatego sprawdźmy jak handel zmieniał się przez lata.

Początek

Pierwsze wzmianki o handlu pochodzą z ery prehistorycznej, wtedy to ludzie handlowali towarami bez środka płatniczego. Proces nosił nazwę barteru, a miało to miejsce około 150 tyś. lat temu. Następnie w starożytności, gdy pojawiły się pierwsze pieniądze czyli monety, zaczęto ich używać w wymianie. Wraz z rozwojem rozpoczęło się udoskonalanie szklaków handlowych, wprowadzano cła oraz zaczęły pojawiać się osoby, które łupili szlaki, aby się wzbogacić.

Wieki średnie

Gdy monety zastąpiono kwitami depozytowymi, które określany ilość posiadanego dobra w złocie lub srebrze, handlarze zaczęli otwierać instytucje zwane bankami. Odkrycie nowego świata przez Kolumba w 1492 r. czy znalezienie morskiej drogi do Indii przez Vasco da Gamę rozpoczęło nową erę w handlu. Rozpoczęła się wymiana pieniędzy na inne waluty, ale nie był to kantor taki jak dziś, tylko zazwyczaj miało miejsce w banku. Z kolonii ściągano nieznane do tej pory przyprawy, owoce oraz warzywa. Dzięki temu handel objął swoim zasięgiem prawie cały współczesny świat.

Giełda

Po II rewolucji przemysłowej w XVIII w. handel zdobył nowe możliwości techniczne, które pozwoliły usprawnić jego przebieg. Powstawały nowe firmy, nowe osobowości prawne, a także jest to czas otwarcia nowego podmiotu zwanego giełdą. Początki tej idei sięgają czasów starożytnych, jednak dopiero w tym wieku zaczęła ona przypominać tą działającą współcześnie. W 1791 r. założono giełdę we Filadelfii, rok później w Nowym Jorku. Początkowo handel akcjami był zakazany w wielu krajach, ale ostatecznie zmieniono prawo i jest to legalne praktycznie wszędzie. Dziś handel na giełdzie w niczym nie przypomina tamtego, tysiące akcji sprzedają się w kilka chwil za pomocą systemów komputerowych. Powstała nawet giełda kryptowalut, które oferuje handel u różnych podmiotów. Oprócz tego każda dziedzina ulega cyfryzacji nawet kantor, co było nie do pomyślenia jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Współczesność

Obecnie handel prowadzony jest wszystkimi możliwymi środkami transportu, drogą morską, lądową oraz powietrzną. Cały czas trwają pracę nad jej usprawnieniem, poprzez wynajdowanie nowych dróg oraz szlaków, np. poprowadzenie szklaku Arktycznego lub odnowienie Jedwabnego Szlaku. Wszystko po to, aby obniżyć koszty i dostarczyć jak najlepszej jakości towar do danego punktu.

 

You may also like...