Jak przeprowadzić renowacje posiadłości, żeby nie stracić gruntu pod nogami?

Marzy Ci się piękna nowa podłoga w salonie lub sypialni, ale boisz się, że koszty wymiany będą gigantyczne? Na koszty remontu podłogi wpływa głównie wybór rodzaju pokrycia jaki planujemy mieć w naszym domu. Do kosztów wymiany podłogi na nową, powinniśmy doliczyć koszty materiałów izolacyjnych i podkładów oraz kwotę związaną z robocizną i pracami rozbiórkowymi starej podłogi.

Na rynku mamy dostępnych wiele pokryć podłogowych w przeróżnych, przedziałach cenowych. Jednak i tak najważniejszym będzie odpowiednie przygotowanie podłogi i pokoju do generalnego remontu. Należy usunąć z pokoju wszystkie meble, sofy, kanapy i oczywiście dywany. Pokój musi zostać kompletnie pusty. Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego fachowca, który wraz z Twoją ekipą zaoferuje Ci usługę. Oględziny remontowanych pokoi i sporządzenie początkowego kosztorysu remontu, nie powinny kosztować więcej niż 100zł. Zazwyczaj fachowcy robią oględziny za darmo, w ramach promocji swojej firmy. Pamiętajmy jednak, że nie każda ekipa remontowa zajmująca się wymianą podłóg, oferuje nam demontaż starej podłogi. Musimy zatem dokładnie omówić warunki i zakres prac. Jeśli, ekipa remontowa nie wykonuje demontażu, musimy poszukać odpowiednich fachowców oraz przygotować się na wydatek rzędu od 50-200zł za demontaż starych desek.

Grunt, to dobry grunt.

Jak przygotować podłoże? Tradycyjnym podkładem podłogowym jest tzn. wylewka cementowa. Za ułożenie podkładu zapłacimy od 20-30zł za metr kwadratowy, a za folię proizolacyjną zapłacimy od 10-15zł za metr. Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy martwić się o koszty gruntowania, gdyż są małe jest to ok. 3zł za metr. Największym wydatkiem jest montaż ogrzewania podłogowego. Ceny wahają się od 50-100zł za metr. Sfinansować można za pomocą własnej gotówki, lub w przypadku jej braku rozwiązaniem mogą być kredyty.

Gdy decydujemy się na podłogę z litego drewna, do wyboru mamy deski podłogowe, mozaiki czy parkiet. Ceny zaczynają się od 45zł za metr, a kończą na 120zł za metr. Jednak, gdy nie chcemy tak mocno przepłacać i szukamy prostszych rozwiązań, to alternatywą są panele warstwowe z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, a pięknie imitują drewno i wyglądają bardzo elegancko. Jeśli zależy nam jednak na prawdziwym drewnie, to warto zainwestować w deski podłogowe.

Jeżeli jesteście zwolennikami parkietowymi i zdecydowaliście się, na parkiet surowy, musicie doliczyć koszty lakierowania lub olejowania parkietu. Jest to mniej więcej koszt 25-45zł za metr kwadratowy. Montaż listew to koszt 5zł za metr kwadratowy, a cyklinowanie to 10zł za metr kwadratowy. Często są to wydatki, o których nie myślimy przed montażem, a później nas zaskakują, ponieważ koszty remontu podłogi bywają naprawdę duże. Złotym środkiem jest negocjacja, nie bójmy się podejmować negocjacji z naszymi ekipami remontowymi. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie chociaż małej sumy pieniędzy, a każdy Ci powie, że remont to studnia bez dna, jak zaczniesz jedno to później wychodzi cały sznur innych równie ważnych rzeczy remontowych.

 

You may also like...