O czym należy pamiętać wybierając kredyt?

Raz na czas życie przynosi niespodzianki i niekoniecznie są one pozytywne. Awaria samochodu, konieczność remontu mieszkania, ślub w rodzinie – pojawia się wówczas pytanie o to, skąd wziąć fundusze na takie nagłe wydatki. Pół przysłowiowej biedy, jeżeli na koncie oszczędnościowym są odłożone jakieś pieniądze. Jeżeli ich nie ma, to naturalnym wydaje się sięgnięcie po kredyt konsumencki. Wiele banków, a także innych instytucji poza bankowych udziela takich pożyczek. Różnią się one między sobą chociażby warunkami przyznawania kredytu, wysokością oprocentowania czy też ilością rat i terminem spłat. Chcąc wybrać najbardziej optymalny kredyt w danej sytuacji należy wziąć pod rozwagę ogromną ilość różnorodnych czynników. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy uda się kredyt spłacić bez konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań. Jak wybrać kredyt?

Wysokość pożyczki

W pierwszej kolejności istotna będzie wysokość pożyczki. W wielu miejscach zupełnie inne kryteria trzeba spełnić starając się przykładowo o pożyczkę w wysokości dwóch tysięcy złotych, a inne gdy kwota kredytu ma wynosić kilkanaście tysięcy złotych. Jak z łatwością można przewidzieć, im wyższa kwota pożyczki, tym bardziej restrykcyjne wymagania będą stawiane przez bank. Nic dziwnego, instytucja udzielająca kredytu chce się bowiem jak najlepiej zabezpieczyć przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy. Nieco inaczej sytuacja wygląda w instytucjach poza bankowych. W takich przypadkach, gdy udzielane są popularne chwilówki najczęściej wystarczy wylegitymować się dowodem osobistym.

Ile trzeba będzie oddać?

Każdy, kto myśli o tym aby zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie finansowe powinien dokonać dokładnej kalkulacji kosztów pożyczki. Zgodnie z obowiązującym prawem, instytucja udzielająca kredytu ma obowiązek poinformować kredytobiorcę o całościowym koszcie pożyczki. Na taki koszt może składać się wiele czynników, między innymi prowizja czy odsetki. Należy na to bardzo uważać, ponieważ nie zawsze jest tak, że niższe nominalne oprocentowanie sprawia, że pożyczka w ogólnym rozrachunku wypadnie bardziej korzystnie. Jak wybrać kredyt aby na tym nie stracić? Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie dogłębna analiza przynajmniej kilku ofert dostępnych na rynku. W przypadku konieczności zaciągnięcia zobowiązania finansowego na wysoką kwotę można skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który poleci najlepsze rozwiązanie. Oprócz kosztu pożyczki należy pod uwagę wziąć także długość spłaty oraz wysokość poszczególnych rat.

 

You may also like...