Formalności kredytowe

Wszędzie wymagane są od nas jakieś formalności. Ciągłe umowy, popisywanie kolejnych dokumentów, podawanie danych osobowych. Po co to wszystko ? Po pierwsze – tego wymaga od nas prawo, a po drugie – dla naszego bezpieczeństwa i podmiotów, które zawierają z nami konkretne relacje i umowy. Jeśli decydujemy się na przykład na kredyt, to również takie dokumenty, stosy papierów i informacji są od nas wymagane. Warto zapoznać się z tym, co zawiera umowa kredytowa i jakie dokumenty do niej przygotować, aby móc szybciej uzyskać kredyt.

Co jest w umowie kredytowej ?

Wniosek kredytowy wymaga od nas podania podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania czy dane do kontaktu. Dodatkowo podaje się zazwyczaj numer PESEL, imiona rodziców czy numer dowodu osobistego, którym się legitymujemy. W takim wniosku nakreślona zostaje poniekąd nasza sytuacja finansowa. Poruszane są kwestie dotyczące naszego majątku, gdzie wypisujemy poszczególne nieruchomości czy sprzęt i jego szacowaną wycenę. Dodatkowo musimy podać informacje na temat tego, czy posiadamy w ogóle inne zobowiązania w tym banku, w którym staramy się o kredyt, a także na temat zadłużenia w innych placówkach. W zależności od rodzaju kredytu, może być konieczne podanie celu, na jaki miałyby zostać przeznaczone uzyskane pieniądze.

Czy to wszystko ?

Nie. To była tylko niewielka część tego, czego bank od nas oczekuje przy ubieganiu się o kredyt. Wniosek kredytowy musi również zawierać informacje o naszych dochodach. Bank musi wiedzieć jak najwięcej o naszej sytuacji finansowej. Po co ? Przede wszystkim po to, aby stwierdzić jak wysoki kredyt może być przyznany i czy w ogóle może być przyznany. Bank może nam udzielić kredytu, jednak chce odzyskać pieniądze z powrotem i zarobić na tej umowie. Dlatego jeśli okaże się, że nie damy rady spłacić takiego kredytu, o jaki się ubiegamy, to po prostu nie zostanie nam on przyznany. Ważne jest również to, że bank potrzebuje zabezpieczenia dla kredytu. W zależności od jego rodzaju może być to konkretna nieruchomość, która nie jest obarczona żadnymi zaległościami, albo poręczenie innej osoby. To stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy przestali spłacać nasze zobowiązanie.
Wniosek kredytowy wymaga od nas wielu informacji, ale ma pozwolić na bezpieczne pożyczenie nam pieniędzy. Ponadto dzięki temu bank nie będzie mógł udzielić nam takiego kredytu, jakiego nie będziemy w stanie spłacić. Jest to ogromna korzyść dla nas, więc warto wypełnić go rzetelnie i dokładnie.

 

You may also like...