Jak wyjść z nadmiernych zobowiązań finansowych?

Kredyty to w dzisiejszych czasach rzeczywistość wielu osób. Niektórzy tak przyzwyczaili się do zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych, iż zupełnie nie są w stanie wyobrazić sobie życia bez kredytów. Kredyt na mieszkanie, pożyczka na samochód, chwilówka na wakacje, kredyt konsumencki, gdy zaczyna brakować na opłaty za mieszkanie czy jedzenie – takie zaciąganie pożyczek bez dogłębnej analizy własnych możliwości finansowych może w krótkim czasie doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Nawet jeżeli zarabia się kilkanaście tysięcy złotych w skali miesiąca, to ciężko odłożyć choćby parę groszy, gdy wcześniejsze zobowiązania finansowe pochłaniają niemal całą wypłatę. Spłata kilku kredytów jednocześnie to wyzwanie nie lada obciążające domowy portfel. Lepiej jest oczywiście zapobiegać niż leczyć, co oznacza że warto tak prowadzić domowe finanse by nie musieć sięgać po kolejne kredyty. Co jednak zrobić, gdy zadłużenie już się na siebie nałożyło i trzeba jakoś rozwiązać zaistniałą sytuację?

Jak najszybciej spłacić kredyty

Nawet jeżeli kredyty zostały zaciągnięte na długi okres czasu, to warto je spłacić jak najszybciej. Spłata kilku kredytów to duże wyzwanie, jednak warto je podjąć po to, by jak najszybciej pozbyć się zadłużenia i móc zacząć budować finansową poduszkę bezpieczeństwa, a w konsekwencji zupełną niezależność finansową. Warto jednak już na początku tej drogi uświadomić sobie, że nie będzie to zajęcie łatwe. Spłata takiego zadłużenia wymaga nie lada poświęceń. Na jakiś czas trzeba totalnie ograniczyć wydatki, rezygnując z ulubionych rzeczy. Na prawdę, kilka miesięcy bez używek, ulubionych rozrywek to tak na prawdę niewielkie wyrzeczenie mając na uwadze perspektywę życia bez zobowiązań finansowych.

Dodatkowe źródła zarobku i kredyt konsolidacyjny

Inną kwestią jest zwiększenie dochodów. Pierwszym manewrem jaki warto wykonać jest negocjacja podwyżki z przełożonym. Kolejny krok, to znalezienie dodatkowego zatrudnienia. Dzięki temu można nawet o kilkadziesiąt procent zwiększyć wpływy do domowego budżetu, co pozwoli na o wiele szybsze wyjście z zadłużenia. Można także pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym, który skumuluje wszystkie pojedyncze zobowiązania finansowe w jedno, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować nad długami i trudno będzie zapomnieć o spłacie którejś z rat. Warto zadbać o swoje finanse jak najwcześniej. Umożliwi to życie bez stresu. Wiadomo, że niektórych zobowiązań, jak na przykład kredytu na mieszkanie prawdopodobnie nie uda się uniknąć, jednak mając wiedzę na temat finansów będzie można wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

 

You may also like...