Czy warto się zapożyczać?

W obecnych czasach zupełnie naturalnym stało się, że się zadłużamy. Każda większa inwestycja, większy remont mieszkania czy choćby zakup nowego samochodu wiążą się zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia kredytu. To sprawia, że nasze zadłużenie znacząco rośnie. Szacuje się, że z roku na rok przybywa osób, które zaciągają kredyty, zaś nie wielka ich część jest w pełni spłacona. Dlaczego tak się dzieje?

Każdy kredyt bankowy wiąże się z pewnymi plusami i minusami. Do zalet bez wątpienia zaliczyć możemy fakt, że wysoka kwota jest dla nas dostępna niemalże natychmiast, a co się z tym wiąże, niemal natychmiast możemy kupić wymarzony samochód, wyremontować mieszkanie, czy wyjechać na wczasy. Nie musimy zbierać pieniędzy przez wiele miesięcy. Wystarczy, że udamy się do banku i wypełnimy wniosek kredytowy, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu niezbędna kwota pieniędzy znajdzie się na naszym koncie.

Niestety, kredyt gotówkowy czy hipoteczny wiąże się również z pewnymi wadami. Do nich należą przede wszystkim koszty kredytu. W przypadku kredytów hipotecznych koszty te są znacznie mniejsze, jednak wynika to z faktu, iż jest to zobowiązanie na wiele lat, nierzadko niemal całe życie, a sama kwota udzielanej pożyczki jest bardzo wysoka. W przypadku kredytów gotówkowych najczęściej pożyczana kwota jest znacznie niższa, a maksymalny okres kredytowania nie przekracza kilku lat. To powoduje jednak, że oprocentowanie takiego kredytu jest nieco większe, a łączna kwota jaką zmuszeni jesteśmy oddać do banku również jest dość spora.

Jednak bardzo wygodne jest to, że oddawać te pieniądze możemy w ratach, które zwykle nie stanowią dla nas aż takiego problemu i zwykle są dostosowane do naszych możliwości finansowych. Ponadto, decydując o ilości rat, a także lat w których chcemy spłacać kredyt bankowy mamy wpływ na wysokość naszej raty. Jeśli więc mamy świadomość, że nasze możliwości finansowe nie są zbyt duże, zawsze możemy rozłożyć kredyt na większą liczbę rat. Dzięki temu staną się one dla nas bardziej dogodne. Dzięki temu bez problemów możemy spłacić swoje zadłużenie. Pamiętajmy także, że zawsze mamy możliwość renegocjowania warunków umowy. Jeśli z jakichś przyczyn nasza sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu, zawsze możemy udać się do banku i starać się o konsolidację swoich zadłużeń bądź zwiększenie ilości rat i zmniejszenie ich wysokości. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku koszty kredytu mogą wzrosnąć. Dlatego ważne jest by każda pożyczka, czy to w formie hipoteki czy brana jako kredyt gotówkowy była przemyślaną decyzją.

 

You may also like...