Bankowość i jej rozwój

Banki jako instytucje rozwinęły się bardzo przez cały okres swojego istnienia. Dodatkowo obracają potężnymi zasobami, a ich rola w współczesnym świecie pod względem ekonomicznym jest bardzo ważna. Jak zmieniała się bankowość i co ją czeka ?

Czym jest bank ?

Wedle powszechnie przyjętej definicji bank to osoba prawna wykonująca na podstawie zezwoleń działalność gospodarczą, która polega na przyjmowaniu depozytów, udzielania kredytów oraz wykonywania innych funkcji. Banki razem z bankiem centralnym tworzą dwuszczeblowy system bankowy, natomiast bank centralny pełni w tym układzie funkcję emisyjną. Polega ona na wypuszczaniu w obieg pieniądza pod marką danego państwa lub wspólnoty państw. Oprócz tego przysługują mu funkcje banku banków oraz banku państwa. Banki spełniają także przez dysponowanie środkami klientów pełnią w społeczeństwie rolę instytucji zaufania publicznego.

Jak się to zaczęło ?

Udzielanie pożyczek nie tylko pieniędzy, ale różnych towarów jak np. zboże, rozpoczęło się już około 2000 lat p. n.e. w Asyrii, Indii i Sumerii. Następnie wraz z rozpoczęciem produkcji monet, rozpoczęto udzielać w nich kredytów. Głównie w starożytnej Grecji oraz Rzymie, wtedy też rozpoczęła się wymiana walut, oczywiście nie na taką skalę jak teraz. Bankowość w nowoczesnym wydaniu zaczęła się rozwijać w XIV w. we Włoszech. Za najbardziej słynny uchodził wtedy bank rodziny Medyceuszy założony w 1397 r. Natomiast najdłużej działającym bankiem do dziś jest powstały w 1472 roku Monte dei Paschi di Siena. Samo słowo „bank” pochodzi od francuskiego słowa banque oraz od włoskiego słowa banco, co oznacza ławę, ladę, na której złotnicy przekazywali monety do klientów lub je pobierali.

Obecnie i w przyszłości

W tym momencie w prawie każdym kraju na świecie istnieją banki, które osiągają jeszcze lepszy poziom świadczenia usług dzięki nowoczesnym technologią. Dzięki temu wymiana walut, pożyczki, czy płatności nie stanowią już żadnego problemu. Wydaje się, że w przyszłości pieniądz papierowy zostanie wyeliminowany z obiegu, na rzecz elektronicznego, a to wszystko dzięki rozwojowi banków. Ma to swoje wady jak i zalety, jednak za sprawą rozwoju możemy wieść coraz lepsze życie. Kiedyś żeby zakupić kilka produktów trzeba było podróżować daleko i nieść ze sobą worek z monetami. Natomiast dziś wystarczy iść do sklepu za rogiem i nie trzeba mieć przy sobie gotówki, wystarczy tylko mała, lekka karta z tworzywa. W przyszłości nawet to może nie być potrzebne, a wszystkie zakupy będzie dokonywać w jeszcze szybszym tempie.

 

You may also like...