Zielona kawa – właściwości

Kawa już od dawna jest jednym z najpopularniejszych napojów na świcie. Miliony ludzi właśnie od jego spożycia zaczynają swój dzień. Posiada ona bowiem kofeinę, która odpowiada za silny efekt pobudzenia co na pewno przyda się znam zaraz po przebudzeniu. Niestety kofeina również ma kilka wad i źle wpływa na nasz organizm a w szczególności żołądek. Powstały więc różne odmiany kawy, które niwelują te złe skutki. Przeanalizujmy więc jedną z najpopularniejszych odmian kawy dostępnej na rynku – kawa zielona.

Charakterystyka i smak

Kawa zielona bierze swoją nazwę od sposobu wytwarzania. Ziarna kawy zebrane z pola w trakcyjnie przyrządzanej kawie są palone. W przypadku kawy zielonej są ona pozostawione surowe i mają zielony kolor. Dzięki temu że kawa zielona nie została poddana procesowi wypalania, który przeprowadzany jest w około 700 stopnia celujesz, zachowała wiele składników odżywczych i witamin.
Kawa zielona właściwości zawdzięcza pewnemu składnikowi, którym jest kwas chloro genowy. Odpowiada on ograniczenie wchłaniania się cukru do organizmu. Dzięki temu można śmiało stwierdzić, że kawa zielona będzie wspomagać naszą dietę odchudzającą. Oprócz tego kawa ta zawiera bardzo dużo witamin i składników odżywczych. Powodują one na przykład: spadek apetytu ( pomaga w odchudzaniu ) , reguluje poziom cholesterolu we krwi, poprawia kondycję organizmu powodując uczucie zmniejszonego zmęczenia.
Smak kawy zielonej nie należy do tych najlepszych. Ma ona nutę lekkiej goryczy połączonej z nutą kwasowości. Wiele osób porównuje jej smak do zielonej herbaty. Trzeba jasno powiedzieć, że zielona kawa nie ma walorów smakowych i na pewno ustępuje pod tym względem tradycyjnej czarnej kawie. Warto jednak docenić szczególne właściwości zdrowotne.

 

Jak pić i zaparzać zieloną kawę ?

Przede wszystkim taką kawę nie przygotujemy w ciśnieniowym ekspresie. Wytwarzana podczas pracy tego urządzenia para oraz wysokie ciśnienie może zniszczyć wartości odżywcze oraz witaminy na, których nam tak naprawdę najbardziej zależy. Musimy więc nastawić wodę do gotowania w tradycyjnym czajniku czyli gotowanie przebiega jak zawsze. Po zagotowaniu warto chwilę odczekać, aby temperatura wody była idealna i wynosiła około 90 stopi Celsjusza. Możemy zalać taką wodą całe ziarna lub zmielone. Zmielić ziarna możemy ręcznie, ale lepszym i szybszym sposobem będzie na pewno młynek elektryczny. Trzeba jednak uważać, ponieważ ziarna są surowe i sprężyste. Jeżeli mamy tani młynek to jego ostrza mogą być niewystarczająco mocne i mogą zostać uszkodzone. Warto więc zapytać w sklepie gdzie dokonujemy zakupu o możliwość zmielenia kawy na miejscu w bardziej profesjonalnym urządzeniu. Do przyrządzenia napoju powinniśmy użyć od dwóch do trzech małych i płaskich łyżeczek. Jeżeli chcemy skorzystać z ziaren, warto pamiętać, że te same ziarna można użyć nawet do trzech razy. Do tej kawy nie poleca się dodawania mleka. Można za to wsypać cukier lub cynamon, aby osłodzić jej nienajlepszy smak. Należy pamiętać, że taką kawę powinniśmy pić nie więcej jak dwa razy na dzień.

You may also like...