Jakie są efekty diety witariańskiej dla organizmu?

Nawet tak restrykcyjne diety, jak witarianizm mają swoje różne oblicza. Jakie są rodzaje diety raw i co można jeść, przechodząc na nią?

Witarianizm – podstawowa definicja

Dieta witariańska zakłada, że spożywana przez nas żywność nie może być przetwarzana przy pomocy obróbki cieplnej, która wpływa na właściwości danego produktu. Stąd wzięło się angielskie określenie raw food. Wyjątkiem jest delikatne podgrzanie dania. Można za to stosować blendery, miksery, wyciskarki do owoców.

Warto też pamiętać, że sama definicja diety nie mówi nic na temat zakresu produktów, który spożywamy. Odnosi się wyłącznie do sposobu przyrządzania codziennych posiłków. Dlatego też istnieją wersje wegańskie, wegetariańskie i mięsne. Warunek jest jeden – każde danie musi być spożywane na surowo.

Dieta raw efekty

Najczęściej stosowany jest oczywiście wariant wegański i wegetariański, oparte na dużej ilości owoców, warzyw, orzechów, nasion i tłoczonych na zimno olejów.

Surowe warzywa i owoce mają w sobie dużo witamin i minerałów, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie substancje, niezbędne na do życia, jesteśmy w stanie pozyskać z tych produktów. W przypadku witarianizm może się okazać niezbędna dodatkowa suplementacja witaminy B12.

Każda dieta powinna być prowadzona w oparciu o rozsądek i konsultacje z lekarzem.

 

You may also like...