Czy warto założyć swoją firmę ?

Bardzo wiele byłoby chętnych do założenia własnej działalności gospodarczej w Polsce lecz przeraża ich fakt czy dadzą sobie radę. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość ?

Czy warunki są aż tak złe ?

Osoby, które same prowadzą działalność gospodarczą lub znają je osobiście, wiedzą jak wygląda sytuacja w Polsce. Oczywiście nie jest ona najlepsza, jednak okazuje się że w innych krajach są gorsze warunki do prowadzenia działalności. W tym wypadku wystarczy się przyjrzeć rankingowi wolności gospodarczej. Z raportu wynika m. in. że w rankingu wyprzedamy takie kraje jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Należy jednak zachować pewną dozę ostrożności, ponieważ całkowity wynik obliczany jest na podstawie wielu czynników od efektywności systemu sądowego po podatki aż do ogólnej wolności panującej na danym rynku. Głównym czynnikiem wpływającym, aby założyć swój biznes są podatki oraz regulacje prawne. Jeśli oprzemy się tylko o ten czynnik to prowadzenie firmy w Polsce, nie wygląda na aż tak trudne wyzwanie. Jednak należy stwierdzić, że jest to dość mocne uproszczenie, ponieważ w grę wchodzę inne zasoby tj. koniunktura, wielkość danego rynku czy potencjał.

Coś na dobry początek

Pewnymi udogodnieniami dla osób rozpoczynających swoją działalność gospodarczą jest m. in. ulga na start przez 6 miesięcy oraz tzw. mały ZUS. Pierwszy sposób polega na tym, że płacimy tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jednak nie będą nam wtedy przysługiwać pełna świadczenia w związku z chorobą lub wypadkiem. Po upływie wspomnianych 6 miesięcy należy przejść na mały ZUS lub pełny. Oczywiście nie muszę wspominać że przy tym wymagane jest wypełnienie kilku „papierków”, nic nowego. Mały ZUS na pewno jest dużym plusem na start dla nowych przedsiębiorców, dzięki temu możemy rozwinąć biznes przez ten okres, a w konsekwencji być gotowym płacić jego pełny wymiar.

Podatki oraz prawo jako kluczowy aspekt

W Polsce przepisy prawne są w większości przypadków zawiłe lub niezrozumiałe dla osób bez prawniczego wykształcenia. W takim przypadku przedsiębiorcy boją się korzystać z ulg lub nawet z nie będą mogli, z nich skorzystać. Oczywiście wszystko zależy jaki biznes reprezentujemy, dlatego należy dokładnie wczytać się we wszystkie przepisy prawne.

Czy to się opłaca ?

Mimo tak wielu problemów, dużo osób prowadzi swoje biznesy z powodzeniem, więc jest to jednak możliwe. Pytanie jednak czy będzie to możliwe, gdy sytuacja ulegnie zmianie. W tym momencie może funkcjonować wiele firm, które ledwo utrzymują się lub coś zarabiają. Wystarczy tylko, żeby rząd podniósł jeszcze kilka podatków, a to może być koniec dla wielu przedsiębiorstw. Mimo wszystko warto spróbować, bo może to się okazać strzałem w dziesiątkę.

You may also like...