Jak oszczędzać, żeby w końcu na coś uzbierać?

Chcesz oszczędzić, ale nie wiesz jak? Ciągle wyskakują Ci niespodziewane wydatki, albo dajesz porwać się spirali zakupów? Twoje finanse będą w dobrej kondycji tylko wtedy, kiedy będziesz o nie dbać systematycznie i z głową.

Głównym problemem, przez który cierpią nasze finanse jest wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Centra handlowe aż huczą od przecen, a my zamiast zastanowić się nad tym, czy konkretna rzecz będzie nam potrzebna, bezmyślnie topimy pieniądze w kolejnej bluzce czy niezbędnych nam do przeżycia przecenionych słuchawkach, mimo tego, że mamy jedną parę w domu. W takim razie co zrobić by nie wydawać pieniędzy na bezsensowne rzeczy? Należy zacząć kalkulować ile wydajemy pieniędzy, na rzeczy których wcale nie musimy kupować.

Zacznij mieć w sobie odrobinę ze skąpca!

Sztandarowym sformułowaniem jest,,bo ja nie mam z czego oszczędzać’’. Owszem, zarobki w Polsce nie należą do najwyższych, ale często słyszę to nie tylko od osób, które zarabiają najniższą krajową, ale i od osób, których pensja miesięczna sięga 10 tysięcy. Więc rzecz tkwi w tym, że żyjemy ponad stan. Nie potrafimy oszczędzać pieniędzy i nie martwimy się o nasze finanse. Nie ważne czy zarabiasz 1600zł, czy zarabiasz 10 tysięcy – jeśli nie potrafisz oszczędzać, nie odłożysz nic z żadnej sumy pieniędzy. Okazuje się, że im więcej masz, tym więcej wydajesz. W większości na kompletnie niepotrzebne rzeczy. Zatem, jeśli nie oszczędzałeś i nie odkładałeś nigdy pieniędzy na sam początek, najlepsze będą małe kroki, postaraj się oszczędzić w pierwszym miesiącu 20-30zł. Na sam początek jest to optymalna suma. W kolejnym miesiącu oszczędź kolejne 30 bądź 40 złotych.

Jeśli wykonałeś już pierwszy krok w oszczędzaniu, dobrym sposobem na sprawdzanie wydawanych pieniędzy jest spisywanie swoich wydatków tych stałych (opłaty za mieszkanie, dom i rachunki) i tych, które są zmienne, np. wizyty w restauracjach, nowo kupione ubranie, czy wizyta u kosmetyczki. Tym sposobem będziesz mieć odniesienie do tego ile razy w miesiącu wydawałeś/aś pieniędzy na niespodziewanych, spontanicznych wypadach. Właśnie takie sposoby, to najczęstsze porady finansowe, pomagające w kontroli wydatków. Nie znając tych sum, wydających Ci się małymi, pieniądze uciekają Ci przez palce i pod koniec miesiąca twój portfel jest pusty. A doskonale wiesz, że tak nie może być, a co z wydatkami niespodziewanymi na lekarza bądź naprawę samochodu? Kontrolując wydatki możesz spokojnie wkraczać w kolejny miesiąc na plusie.

Oszczędzanie w brew pozorom nie jest takie trudne, trzeba tylko wyszukać odpowiednie porady finansowe i się w nie zagłębić, a później zaoszczędzone pieniądze wydać np. na wylot na wakacje w ciepłe kraje lub na nowy sprzęt.

 

You may also like...