Jak spłacić kredyt w kryzysowej sytuacji ?

Wiele osób decyduje się na kredyt. Potrzeba pieniędzy, a nie zawsze posiadamy dużą ilość gotówki od ręki. Dlatego też udajemy się do banku. Niestety potem musimy konsekwentnie spłacać raty naszej pożyczki. Co jeśli mamy z tym problem ? Nie wywiązujemy się z terminów, a problem staje się coraz większy. Czy jest na to jakaś rada ?

Dogadaj się z bankiem

Bądźmy szczerzy – bankom zależy na tym, abyśmy spłacali nasz kredyt. Jeśli mamy z tym kłopot, to mimo wszystko bank chce odzyskać swoje pieniądze. Dlatego też jest w stanie nam pomóc. Powoduje to, że nam jest zdecydowanie łatwiej spłacać zaległe raty, a bank odzyskuje pożyczone pieniądze. Podczas udzielania pożyczki, bank nigdy nie może mieć pewności, że w przyszłości nie utracimy płynności finansowej na przykład z powodu utraty pracy czy choroby. Dlatego też istnieją rozwiązania, które pomagają rozwikłać tego typu sytuacje.

Zgłoś problem w banku

Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie I nie spłacisz raty w terminie, poinformuj o tym bank i spróbuj wypracować z nim możliwe rozwiązanie. Taki krok pokazuje kredytodawcy, że nie bagatelizujesz problemu I nadal chcesz spłacać kredyt. Doradca w banku, w którym posiadasz zadłużenie zaproponuje Ci kilka możliwych rozwiązań, z których możesz skorzystać, aby było łatwiej uregulować zaległości.

Jakie rozwiązania może zaproponować bank ?

Przede wszystkim jest to zależne od skali problemu. Jeśli zaległości są bardzo duże to będą to inne rozwiązania niż przy mniejszym zadłużeniu. Dość częstym rozwiązaniem są tak zwane,,wakacje kredytowe’’. Jest to korzystne rozwiązanie wtedy, kiedy wiemy że nasza sytuacja finansowa poprawi się w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu nie musimy spłacać rat w takim okresie, jaki ustalimy sobie wspólnie z bankiem. Później, kiedy nasza sytuacja ustabilizuje się, spłata kredytu następuje dalej.
Innym rozwiązaniem jest też to, aby wydłużyć okres kredytowania. Wtedy raty naszego kredytu ulegają zmniejszeniu, co staje się dla nas mniejszym obciążeniem. Tego typu rozwiązanie stosuje się zazwyczaj kiedy wydaje się, że nasze problemy finansowe są przewlekłe.
Jeśli obciążeniem dla nas jest kilka kredytów, to spłata kredytu może nastąpić jako kredyt konsolidacyjny. Czyli jaki ? Jest to kredyt, który łączy kilka zobowiązań w jedno, co powoduje, że łączna rata jest niższa, niż w przypadku spłaty wszystkich kredytów osobno.
Kredytodawca nie zapomina o zadłużeniu, a nasze zaległości prędzej czy później musimy uregulować. Warto pamiętać, że najważniejsze jest to, abyśmy pokazali, że zależy nam na spłacie kredytu, a wtedy bank jest w stanie nam w tym pomóc.

 

You may also like...