Nowa rachunkowość
W roku 2020 zmieni się sposób rozliczania dostaw towarów względem podatku VAT. Zmiany będą dotyczyć WDT, transakcji łańcuchowy oraz magazynów konsygnacyjnych. Przepisy są o tyle ważne, ponieważ w 2023 roku w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać nowy system towarowych rozliczeń wewnątrzwspólnotowych.
Jakie problemy to spowoduje ?
Największym problem powoduje łańcuch dostaw, dlatego że w każdym kraju panuje inna polityka z tym związana, a wyroki wydawane przez TSUE nie są jednakowe dla wszystkich. Wprowadza to chaos i kłopoty związane z organizacją całej logistyki. Co gorsza w nie wiadomo jak dokładnie rozliczyć daną transakcję. Przykładowo firma A sprzedaje towar, firmie B a ta dalej do podmiotu C. Firmy B i C działają jako zagraniczne, dlatego w takim przypadku trudno ustalić czy płacić najpierw VAT 23% i resztę potraktować jako wymianę wewnątrzwspólnotową czy zrobić odwrotnie. Księgowość, czy rachunkowość będzie wtedy nie lada wyzwaniem. A zatrudnienie agencji zajmującej się takimi sprawami będzie wręcz konieczne dla niektórych podmiotów. Dodatkowo nowa dyrektywa nie sprawdza się w ogóle w przypadku, gdy bierz w niej udział więcej niż 3 podmioty. Wtedy też analiza będzie musiała zostać przeprowadzona jeszcze bardziej dogłębnie.
Magazyny typu call-off-stock
W nowym rozporządzeniu zostały zawarte również wzmianki o magazynach konsygnacyjnych, który są wykorzystywane, gdy sprzedawca chce przenieść zapasy do magazynu nabywcy w innym państwie członkowskim. Nabywca odbiera towar kiedy chce i wtedy dochodzi do transakcji. Dyrektywa przewiduje w tej kwestii ujednolicenie tego mechanizmu, co może skutkować zwiększeniem popularności tego typu pomieszczeń. Obecnie można korzystać z takich rozwiązań tylko w przypadku, gdy w obu krajach obowiązują jedynie takie same przepisy. Natomiast po wdrożeniu zmian w prawie, będzie taka możliwość w całej UE.
Nowy sposób dokumentacji
Dużo większe znaczenie będzie mieć udokumentowanie stawki 0 procent VAT. Po wprowadzeniu rezolucji dany podatnik skorzysta z tego, tylko gdy będzie posiadał dwa niezależne od siebie dokumenty, wystawione przez różne organy niezwiązane ze sobą. Jak widać proces uszczelniania VAT-u idzie pełną parą, dlatego rachunkowość prowadzona w odpowiedni sposób będzie jeszcze bardziej potrzebna. Głównie ze względu na znalezienie sposobu na ominięcie kosztów i osiągnięcie większego zarobku.
Certyfikat dla każdego
Niestety nie jest to koniec wymysłów unijnych włodarzy. Poza wszystkimi innymi zmianami zostanie wprowadzony odpowiedni certyfikat. Będzie on świadczył o tym, czy dany kontrahent jest zaufany. Status ten nadawałby lokalne władze podatkowe. Z jednej strony jest dobry pomysł bo pozwoli sprawdzić czy dana osoba jest wiarygodna. Jednak może to doprowadzić do sytuacji, w której daną osobę będzie można wykluczyć bez powodu z branży.
Regulacje nie zostały wprowadzone, a już wywołują różne opinie. Zanim nie wejdą w życie, nie dowiemy się czy była to zmiana na plus, czy też nie.
Najnowsze komentarze