Czy praca w zasobach ludzkich się opłaca?

Zarządzanie zasobami ludzkimi – nowoczesny kierunek studiów, który przez starsze pokolenie jest kompletnie nie zrozumiały. Ale jak to rządzić ludźmi i to jeszcze nazywać ich zasobami? Human Resources tak naprawdę skupia się na tym, żeby pracownicy danego przedsiębiorstwa pracowali jak najlepiej, żeby ich relacje pomiędzy sobą i pomiędzy szefostwem, a nimi były jak najlepsze. Tym właśnie jest branża hr. To kompleksowe połączenie socjologii, psychologii, psychologii biznesu i trochę także podstaw logistyki, tylko zamiast surowców rozlokowywani są tutaj ludzie, o konkretnych umiejętnościach i zdolnościach.

Rozmowy rekrutacyjne i inne atrakcje działu HR

Jeśli posiadasz już doświadczenie w pracy w korporacji, lub dużej firmie, na pewno znasz HR-owców. To właśnie z nimi przeprowadzana jest najczęściej pierwsza rozmowa kwalifikacyjna. HR-owiec ma za zadanie ocenić, czy dany kandydat bądź kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności i czy będzie pasował swoim temperamentem oraz charakterem do danej grupy.
Branża hr jest bardzo szeroką branżą. HR-owcy mają na głowie nie tylko rekrutowanie nowych członków zespołu. Sprawy kadrowo-płacowe, administracyjne, harmonogram urlopów, finanse. Bardzo często to osoby z HR powiadamiają pracowników o zmianach kadrowych i o zwolnieniach, więc nie jest to lekki kawałek chleba. Ważne, żeby osoby pracujące na tym stanowisku miały sporą zdolność do odczytywania ludzkich emocji, wczuwania się w to co może odczuwać dany pracownik. Mile widziane są także szerokie kompetencje jeśli chodzi o mediacje i negocjacje. HR-owcy są swoistym łącznikiem między zarządem, a pracownikami, co czyni ich często wrażliwymi na frustracje z obydwu stron.
Zarobki osób, które pracują w HR są uzależnione od tego w jak dużym mieście pracuje dana osoba, oraz jak duża jest firma, która ją zatrudnia. Są to widełki od 3500zł netto w dużych miastach, aż po 2200zł netto na południu i wschodzie Polski.
Oczywiście najczęściej na stanowisko HR-owca zostaje przydzielona osoba, która skończyła zarządzanie zasobami ludzkimi, jako kierunek studiów, ale równie często brana jest też pod uwagę socjologia, psychologia, oraz ekonomia.
Wiadomym jest, że bardzo dobrze będzie wyglądało, kiedy będziemy posiadali już jakieś doświadczenie w hr. Jak je zdobyć? Z pomocą przyjdą tutaj wszelkiego rodzaju staże i praktyki, które przybliżą nas do wymarzone pracy.
Pracy, która wcale nie jest łatwa i nie polega jedynie na rozmowach kwalifikacyjnych. Daje ona natomiast niebywałą satysfakcję i poczucie, że dzięki nam firma dziarsko idzie do przodu.

You may also like...