Plusy i minusy działalności gospodarczej

Prowadzenie swojej własnej firmy wiąże się z różnym wadami oraz zaletami. Oczywiście w niektórych krajach zadanie to wymaga więcej wysiłku niż w innych. Jednak ogólny obraz jest bardzo podobny.

Zalety

1. Ty jesteś szefem
W swojej firmie to ty rządzisz, sam podejmujesz decyzje oraz nie musisz się nikogo słuchać ani przyjmować poleceń. Pełna swoboda, brak ograniczeń, to bardzo istotny przymiot z punktu widzenia indywidualistów, którzy z niechęcią wypełniają rozkazy przełożonych.
2. Zgarniasz największy zysk
Jako osoba decyzyjna i stojąca na czele, większość zysków trafia do twojej kieszeni, a jeśli ekonomia będzie po twojej stronie, zaczniesz zyskiwać jeszcze więcej minus koszty z tym związane.
3. Zyskujesz wolność
Pracując na etacie zawsze zależysz od kogoś, szefa, kierownika czy jakiegokolwiek decydenta. Wystarczy, że komuś podpadniesz, czy to przełożonemu lub osobie, z którą pracujesz i masz problem. Może nie zostaniesz wyrzucony na bruk, ale jakimś dziwnym trafem ominie cię premia lub awans.
4. Firma się rozwija, zyskujesz pierwszy
Gdy twoja firma zaczyna się rozwijać to zwiększasz swój zarobek jako pierwszy, w przypadku zwykłego pracownika nie masz na to szansy w tak szybkim tempie.
5. Szansa na zarobienie dużych pieniędzy zwiększa się
Pracując dla kogoś nigdy nie będziesz zarabiał tak jak właściciel czy wspólnik. Głównie chodzi o to, że twój własny biznes daje ci możliwości do osiągnięcia czegoś dużego, nie tylko pieniędzy, ale będąc zwykłym pracownikiem nie jesteś w stanie tego zdobyć.

Wady

1. Większy stres oraz odpowiedzialność
W swojej własnej działalności musisz dopilnować wszystkiego samemu, inaczej firma zacznie upadać lub wygryzie cię konkurencja. W takim wypadku swoją rolę zaczyna odgrywać stres, które jest potęgowany nie tylko przez terminy, czy obowiązki, ale też przez nieustanny pośpiech. Z drugiej strony pracując na etacie nie doświadczysz takiego obciążenia, robisz swoje i idziesz do domu, reszta cię nie interesuje, ważne żeby tylko zapłacili za twoją pracę.
2. Podatki, księgowość, zawiłości prawne
Każdy rodzaj działalności gospodarczej wymaga płacenia podatków, które z jednej strony są wysokie i trudno je zoptymalizować. Natomiast z drugiej strony, jeśli chcesz przeprowadzić optymalizację, raczej kogoś do tego zatrudnisz, i tak źle, i tak niedobrze. W zależności od formy rozliczania, musisz też prowadzić księgowość lub zlecić to komuś, co również generuje koszty, ale chyba najgorszą rzeczą jest fakt, że jeśli spóźnisz się z rozliczeniem, to możesz dostać niezłą karę, która może dobić twój biznes. Oczywiście dochodzą do tego wymogi prawne, które musisz spełnić, a jak tego nie zrobisz, to kolejna kara, tak na zachętę.
3. Jak firma nie zarabia, ty również
Tak jak w przypadku najszybszego zarobku, to ekonomia i jej prawa w dużej mierze decydują co stanie się z twoją firmą. W tym przypadku będzie to prawo popytu i podaży. Dlatego miej się na baczności i reaguj szybko, bo inaczej stracisz duża a może wszystko.
4. Brak czasu
Będąc zatrudnionym na etacie, pracujesz zazwyczaj 40 godzin tygodniowo, prowadząc swoją firmę będzie pracować o wiele więcej i nikt nie zapłaci ci za nadgodziny, oczywiście praca wykonana przez ten czas może zwrócić się z nawiązką, ale nikt nie daje na to gwarancji.
Gdy złoży się wszystko w całość wyłania się mniej więcej obraz życia początkującego przedsiębiorcy. Od razu trzeba też dodać, że nie każdy chcę lub nadaję się do bycia przedsiębiorcą, ale ostatecznie wszystko zależy od nas samych, czy chcemy podjąć się tego wyzwania.

You may also like...