Najważniejsze koszty kredytu

Zaciągając pożyczkę w banku czy też w innej instytucji finansowej trzeba mieć na uwadze przede wszystkim jej koszty. To nie jest tak, że w wyznaczonym terminie trzeba będzie oddać dokładnie tyle pieniędzy ie się pożyczyło. Kwota ta często jest o wiele większa. Z czego to wynika? Otóż, oprócz kwoty bazowej na którą została udzielona pożyczka są jeszcze odsetki, a także inne koszty. RSSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania – wartość wyrażona w skali procentowej, która mówi o tym, jaki jest całościowy koszt kredytu ujęty w skali rocznej. Jest to jedna z ważniejszych wartości jaką warto znać już na etapie przeglądania ofert pożyczkowych. Instytucje udzielające kredytów czy innych pożyczek mają obowiązek poinformować klienta przed podpisaniem umowy, jaki jest całościowy koszt kredytu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przeglądając oferty banków i instytucji finansowych dotyczące pożyczek i kredytów warto mieć na uwadze przynajmniej kilka czynników. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wiarygodność instytucji. Im marka bardziej znana, tym mniejsza szansa na to, że firma będzie chciała ukryć dodatkowe koszty związane z udzieleniem pożyczki. Dla topowych graczy na rynku usług finansowych liczy się przede wszystkim przejrzystość i wiarygodność w oczach klienta, gdyż da to zwiększone prawdopodobieństwo, że dany klient gdy znów będzie potrzebował pilnego zastrzyku finansowego, to wróci właśnie do tej firmy. Oprócz wiarygodności i przejrzystości oferty należy mieć na uwadze także konkretne liczby, jedną z nich jest na przykład rzeczywista roczna stopa oprocentowania informująca klienta o tym, ile w ujęciu procentowym będzie kosztował dany kredyt. Inną cenną wartością jest oprocentowanie nominalne. Z tej wartości można się dowiedzieć jakie odsetki trzeba będzie zapłacić.

Jaki kredyt wybrać?

Najrozsądniej byłoby wybrać kredyt na najbardziej dogodnych dla siebie warunkach, czyli często po prostu najtańszy. Aby to określić należy porównując poszczególne oferty wziąć pod lupę zarówno rrso jak i oprocentowanie nominalne. Kredyty porównać można jedynie pod kątem kosztów. Istotne są jednak także i pozostałe warunki, jak choćby wysokość pożyczki czy termin spłaty. W przypadku chwilówek czas spłaty nie jest zbyt długi i wynosi przeważnie około miesiąca. W przypadku kredytów konsumenckich jest to o wiele dłuższy czas. Można też liczyć na kredyt o wiele wyższy niż chwilówka, która udzielana może być w kwocie do około kilku tysięcy złotych – przed wzięciem kredytu trzeba wszystko dokładnie przemyśleć.

 

You may also like...