Krótka historia pieniądza

Każdy wie czym jest pieniądz i używa go na co dzień do płacenia za różne dobra. Jednak tylko niewielki odsetek zdaje sobie sprawę, jak wyglądała jego ewolucja oraz początki. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej tej fascynującej historii.

Czasy przed wprowadzeniem pieniądza

Zanim człowiek w ogóle zaczął zastanawiać się nad wprowadzeniem jakikolwiek środka płatniczego, wszelkie transakcje odbywały się na zasadzie barteru. Polegało to na wymianie jednego dobra za drugie, np. bochenka chleba za ryby. Oczywiście po pewnym momencie ludzie zorientowali się, że pewne towary mają większą wartość. Wtedy wprowadzono stawki typu 2 za 1 lub 3 za 1 w zależności od przedmiotu. Było to jednak uciążliwe, więc z biegiem czasu barter zanikał.

Pierwsze monety

Fenicjanie jako jedni z pierwszych opanowali technikę wytapiania metalu na tyle dobrze, że mogli zacząć bić swoje monety. Początkowo były produkowane z metali nieszlachetnych (brąz, żelazo), a potem ze szlachetnych (złoto, srebro). Obecnie w myśl nowych znalezisk archeologicznych trwa spór o to czy jednak byli twórcami monet, czy tylko jako pierwsi wprowadzili je do obiegu. Nie zmienia to faktu, że za waluty ówczesnych krajów uznawano monety.

Papier jako nowy surowiec

Po pewnym czasie zaczęły pojawiać się problemy, głównie ze względu na brak złota i srebra oraz koszty produkcji, które były ogromne. W tej sytuacji zaczęto zostawiać swoje zasoby pieniężne u złotników, którzy wypisywali tzw. kwity depozytowe, które dowodziły ile złota posiada dana osoba. Ludzie mogli oprocentować swoje kwity lub nabywać za ich pomocą określoną liczbę złota lub srebra. Tak też narodziła się nowa forma pieniądza, pieniądz papierowy. Po pewnym czasie złotnicy zaczęli zakładać banki, z uwagi na to iż wydawane kwity nie miały pokrycia w metalach szlachetnych. Dlatego państwa, aby zapobiec kryzysowi związanemu z tym problem, zaakceptowało nową formę płatności. Następnie niektóre banki poddano nacjonalizacji i rozpoczęto emisję nowego środka płatniczego. W XVII w. rozpoczęto produkcję waluty znanej do dziś.

Pieniądz przyszłości

Obecnie używamy nie tylko gotówki lecz także w dużej mierze kart płatniczych. W przyszłość taki stan rzeczy może się zmienić na korzyść elektronicznej waluty, wszystko na wskazuje. Po pierwsze każdy kolejny etap w rozwoju pieniądza przynosił spore ułatwienia w jego korzystaniu. Już teraz nie trzeba przy sobie nosić żadnych banknotów ani monet, co było nie do pomyślenia jeszcze 70 lat temu. Tak samo było z każdym poprzednim środkiem płatniczym. Dlatego nie wiadomo co przyniesie przyszłość, może płatną subskrypcję na dane usługi albo płatność jakimś chipem.

 

You may also like...